HaberSizinle.com

Petrol devleri nakit para dağıtacak!

OPEC tehdidi ile istediğini alamayan ABD Başkanı Biden, rekor kâr açıklayan ABD'li petrol şirketlerini hedef aldı. Biden, petrol şirketlerinden üretimi artırmalarını isterken, Chevron ve Exxon gibi ABD'li devler yeni yatırımlar yerine yüksek temettüler ile nakit dağıtacak.

Rusya-Ukrayna savaşı ile yükselen petrol fiyatları ABD'yi zorlamaya devam ediyor. ABD, petrol fiyatlarını düşürmek için birçok girişimde  petrol fiyatlarını düşürmek için Enerji Bakanlığı tarafından depolanan stratejik rezervden kullanırken, OPEC+'den gelen 2 milyon varillik kesinti kararı fiyatlarda istenilen düşüşü sağlamadı.

Petrol fiyatların yükselten kesinti kararı sonrası ABD Başkanı Biden ilk olarak Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu ülkeleri suçlayarak üstü kapalı tehditlerde bulundu.

Tehditler işe yaramayıp OPEC+ 2 milyon varillik kesinti kararından geri adım atmayınca ABD Başkanı Biden bu sefer kendi ülkesinde petrol şirketlerini hedef aldı.

BİDEN ABD'Lİ PETROL ŞİRKETLERİNİ DE TEHDİT ETTİ
Yüksek kârlar açıklayan ABD'li petrol şirketlerini “savaş vurgunculuğu” ile suçlayan ABD Başkanı Joe Biden, petrol endüstrisinin Amerikan halkına destek olmadığını söyledi. Biden söz konusu şirketlere, Amerika’ya ve Amerikan halkına yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde aşırı kârları üzerinden yüksek vergiler ile karşılaşacakları uyarısında bulundu. Biden, “Ekibim, diğer seçenekleri de göz önünde bulundurmak için Kongre ile birlikte çalışacak” dedi.

PETROL ŞİRKETLERİ DE BİDEN'IN TEHDİTLERİNİ TAKMADI

Biden, petrol şirketlerinin üretimi artırmasını isterken, petrol şirketleri bunun yerine hissedarlara daha yüksek temettüler ve hisse geri alımları şeklinde nakit aktaracaklarını söyledi.

Financial Times, 2019 yılında petrol devi Exxon, yatırım için yılda 30 milyar ila 35 milyar dolar harcamayı planlarken, şimdi yılda yaklaşık 23 milyar dolar hedeflediğini açıkladı.

Bir diğer ABD'li petrol devi Chevron ise, pandemiden önce yıllık yaklaşık 19 milyar dolar ila 22 milyar dolar arasında sermaye harcamasının sinyallerini vermişti, ancak şimdi 15 milyar ila 17 milyar dolar arasında bir rakam öngörüyor.

Chevron, büyük ölçüde yıllar önce yapılan yatırımlardan elde edilen petrol ve gaz üretimini yılda yüzde 3, Exxon ise yılda yaklaşık yüzde 2 artırmayı hedefliyor.

KAYNAK: HABER7

Diğer Haberler