HaberSizinle.com

Kontrolden çıkan Çin roketiyle ilgili İspanya hava sahasını kapattı

Kontrolden çıkan Çin roketi Dünya'ya yaklaşıyor. Bu nedenle 31 Ekim'de fırlatılan roketin Dünya'ya dönüşü kaygı yarattı. İspanya'da birden fazla havaalanı, kontrolden çıkan Çin roketi nedeniyle hava sahasını kapattı.

Çin'in kontrolden çıkan roketi Dünya'ya yaklaşıyor: İspanya hava sahasını  kapattı

Çin'in kontrolden çıkan roketinin önümüzdeki saatlerde Dünya'ya düşmesi beklendiği için İspanya, hava sahasının bir kısmını kapattı.Barselona, Tarragona, Ibiza ve Reus'a giriş ve çıkışların durdurulduğu biliniyor.Ayrıca La Rioja ve Castilla ve Leon dahil olmak üzere diğer bölgelerin de etkilendiği rapor edildi.

TRT Haber'in Daily Mail'e dayandırdığı habere göre: Tedbirin yaklaşık 40 dakika sürmesi bekleniyor, ancak yerel raporlar İbiza gibi yerlerin üç saate kadar etkilenebileceği ihtimaline işaret ediyor.

Katalonya Sivil Savunma Ajansı Sözcüsü, "CZ-5B uzay nesnesinin İspanyol hava sahasını geçmesiyle ilgili risk nedeniyle, Katalonya ve diğer topluluklarda uçuşlar saat 9.38'den 10.18'e kadar tamamen kısıtlandı" dedi.

Çin'in Tiangong Uzay İstasyonuna son modülü taşımak üzere 31 Ekim'de fırlatılan roketin Dünya'ya dönüşü kaygı yarattı.Kontrolden çıkan Long March 5B isimli fırlatma aracı Dünya çevresinde saatte 28 bin kilometre hızla dönerek yerküreye yaklaşıyor.

Çeşitli uzay kuruluşları sosyal medyadan anlık verilerle roketin rotasını hesaplamaya çalışıyor.

Diğer Haberler