HaberSizinle.com

Enerji krizine çözüm arayan Fransa'dan acil nükleer hamle!

Elektrik ihtiyacının yüzde 70'ini nükleer enerjiden sağlayan Fransa nükleer santral sayısını iki katına çıkarmaya hazırlanıyor. Ülkedeki 56 reaktörlerden 24’ü zorunlu bakım ve denetlemeler nedeniyle kapalı durumda.Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen enerji fiyatları ve ülkedeki nükleer reaktörlerin durumu Fransa acil çözüm bulmaya itiyor.

Enerji krizine çözüm arayan Fransa'dan acil nükleer hamle! Fransa’da hükümet bir yandan hanelere enerji tasarrufu çağrısı yapıp, buna yönelik ekonomik tedbirler alırken diğer yandan nükleer santral sayısını artırma çabasına girdi.

Bakanlar Konseyine dün sunulan ve 3 noktada 6 Avrupa basınçlı nükleer reaktörün (EPR) inşasını ve prosedürünün kolaylaştırılmasını kapsayan yasa tasarısının, 2023 başında parlamentoda tartışılması bekleniyor.

KRİZ MACRON’U ACİL KARARLAR ALMAYA SEVK ETTI 

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen enerji fiyatları yanında ülkedeki 56 reaktörlerden 24’ünün zorunlu bakım ve denetlemeler nedeniyle kapalı olması, 2021’de nükleer enerji gücünü artırmak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u acil kararlar almaya sevk etmiş görünüyor.

ÜLKEDEKİ NÜKLEER REAKTÖRLERİN DURUMU

Bu dönemde rutin denetim ve bakım nedeniyle yazın 32 reaktörün kapalı olması, 2018’de eskiyen 14 reaktörü 17 yıl içerisinde tamamen devre dışı bırakmak istediğini dile getiren Macron’un planlarını da gözden geçirmesine neden oldu.

AMAÇ ELEKTRİKTE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK

Fransa’yı elektrik enerjisi konusunda dışa bağımlılıktan kurtarmayı hedefleyen yeni yasa tasarısı, hükümet sözcüsü Olivier Veran tarafından “Krizin acil olarak çözümüne bir yanıt olmasının yanı sıra ileriye dönük bir proje, iklim değişikliği, enerji bağımsızlığı ve satın alma gücü konularında sürdürülebilir bir çözüm” olarak sunuldu.

Veran, yeni nükleer reaktörlerin inşası sürecinde, çevreye saygı ve nükleer altyapı güvenliği noktasındaki standartları düşürmeyeceklerini, bu yeni nesil reaktörlerin, mevcut reaktörlerin civarında, denizde inşa edilmesi ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

Reaktörlerin her biri için kamusal katılım prensibine uyulacağını belirten Veran, her EPR için en az 1 kamusal tartışma ve 2 ya da 3 tahkikat yapılacağını aktardı.

Öte yandan, hükümet sözcüsünün söyledikleri çevreci derneklerin endişelerini gidermekte yeterli olmadı.

İsrail Fransa'ya kafa tuttu: Yaptığınız anlaşma bizi bağlamaz

Fransa havadan karaya nükleer füze denemesi yaptığını duyurdu

Kuşların Korunması Birliği (LPO) Başkanı Allain Bougrain-Dubourg, Fransız TF1 kanalına yaptığı açıklamada, nükleer reaktörlerin canlı çeşitliliği üzerindeki etkisine dair uluslararası veriler olsa da Fransa’da çok az veri bulunduğuna dikkati çekti.

Nükleer reaktörler konusunun ülkede şeffaf olmadığını söyleyen Bougrain-Dubourg, rüzgar tribünleri ve güneş panelleri gibi nükleer reaktörlerin çevreye etkisini de incelemek istediklerini belirtti.

ABD, Rusya, Çin Fransa ve İngiltere'den ortak Nükleer açıklaması!

Almanya ile Fransa arasında "nükleer enerji" çatlağı sürüyor

Fransa'nın "elde kalan" denizaltılarına Mısır müşteri oldu

Mikroorganizmalara zarar veren türbinler suyun ısınmasına neden olurken santrallerin çıkışlarına kurulan direkler kuşların yönlerini şaşırmasına yol açabiliyor.

Bir yandan ana enerji sağlayıcısı EDF'nin sitesinde nükleerden çıkışa ilişkin hedefler varken diğer yandan Macron'un halkın görüşünü dahi almadan nükleere yönelmesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

Konunun halkla istişare edilmesi zaruriyetine rağmen hükümet yeni reaktörlerin 2037 hatta 2035'te devreye alınması için hazırladığı tasarı metnini 2023'ün ilk çeyreğinde parlamentoya sunmayı hedefliyor.

HERKESİ KARŞISINA ALDI

Alman hükümeti, doğal gazdan elde edilen enerjinin sürdürebilir sayılması planlarını olumlu karşılarken, nükleer enerji ile ilgili öneriyi ise kesinlikle reddediyor

Almanya'nın yanı sıra Avusturya, Lüksemburg, Danimarka ve Portekiz AB'nin nükleer enerjiyi sürdürebilir olarak sınıflandırması planlarına karşı çıkıyor. Avusturya İklim Koruma Bakanı Leonore Gewessler, nükleer enerji ve doğal gazın sürdürebilir olarak sınıflandırılması halinde hukuki yollara başvurma tehdidinde bulunarak sosyal medya hesabından "Bu planlar hayata geçerse, dava açacağız" ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: AA

Diğer Haberler